ZASADY WYKONYWANIA LOTÓW
NA LOTNIACH I PARALOTNIACH
W GÓRSKIEJ SZKOLE SZYBOWCOWEJ "ŻAR"

1. WSTĘP
1.1. Celem niniejszych zasad jest uzupełnienie Instrukcji Wykonywania Lotów na lotniach (IWL-L) oraz "Tymczasowych zasad wykonywania lotów na paralotniach", o wymagania wynikające ze specyfiki warunków meteorologicznych i terenowych rejonu Żaru oraz wymagania wynikające ze wspólnego użytkowania przestrzeni powietrznej przez statki powietrzne, lotnie i paralotnie.
W treści używane są następujące skróty:
a) KL - kierownik lotów GSS ŻAR
b) PKL-L - pomocnik kierownika lotów, odpowiedzialny za organizację lotów lotniowych i paralotniowych
c) KL-L - kierownik lotów lotniowych i paralotniowych (powołany w okresie, gdy formalnie nie działa KL)
1.2. Wszystkie osoby organizujące latanie na lotniach i paralotniach na Żarze oraz uczestniczące w wykonywaniu tych lotów zobowiązane są do znajomości i przestrzegania postanowień i wymagań przepisów PL-2, PL-25 oraz IWL-L lub "Tymczasowych zasad wykonywania lotów na paralotniach" w odpowiednim zakresie.

2. ZASADY ORGANIZACJI, KIEROWANIA I WYKONYWANIA LOTÓW

2.1. Loty lotniowe i paralotniowe na Żarze mogą być wykonywane po uzyskaniu każdorazowo zezwolenia kierownictwa GSS ŻAR. Ponadto, jeśli na lotnisku odbywają się loty szybowcowe lub samolotowe - loty lotniowe i paralotniowe muszą być uzgadniane z KL. Piloci lotniowi i paralotniowi muszą posiadać wpis do książki lotów o zdaniu egzaminu z przepisów PL-2 potwierdzony przez GSS ŻAR.
2.2. Piloci lotniowi muszą posiadać odpowiedni poziom wyszkolenia tj. co najmniej 2 stopień lotniarza (wg. PL-25)
2.3. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa w lotach lotniarza 3 stopnia (z wyłączeniem lotów wykonywanych wspólnie z lotami szybowcowymi lub samolotowymi), przy spełnieniu następujących warunków:
a) bezpośredni nadzór instruktora szkolącego danego lotniarza
b) warunki meteorologiczne : wiatr do 4 m/s, brak termiki.
2.4. Piloci paralotniowi muszą posiadać odpowiedni poziom wyszkolenia tj. co najmniej kategorię A.
2.5. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa w lotach paralotniarzy posiadających kategorię L pod warunkiem bezpośredniego nadzoru instruktora szkolącego danego paralotniarza (z wyłączeniem lotów wykonywanych wspólnie z lotami szybowcowymi lub samolotowymi)
2.6. Starty lotniowe i paralotniowe można przeprowadzać wyłącznie w formie zorganizowanej i pod nadzorem osoby pełniącej funkcję PKL-L lub KL-L.
2.7. KL-L lub PKL-L może być osoba posiadająca co najmniej uprawnienia instruktora lotniarstwa lub paralotniarstwa oraz znajdująca się na liście osób uprawnionych do kierowania lotami - zatwierdzonej przez Komisję Lotniową Aeroklubu Polskiego.
2.8. Obowiązki KL-L (PKL-L):
a) uzyskanie zgody na loty w ekspozyturze ROKRL w Katowicach oraz komunikatu meteorologicznego na dany rejon,
b) egzekwowanie zasad bezpieczeństwa lotów,
c) egzekwowanie spełnienia wymogów formalnych przez uczestników lotów,
d) informowanie drogą radiową przylatujące, odlatujące lub przelatujące statki powietrzne o sytuacji ruchowej i warunkach ewentualnego lądowania na lotnisku ŻAR, zgłaszając się jako "Start Lotniowy",
e) zgłaszanie w ekspozyturze ROKRL zakończenia lotów,
f) w razie konieczności - organizacja akcji ratowniczej, a w przypadku braku informacji o lądowaniu lotniarza - poinformowanie właściwych służb.
2.9. Wymagania ogólne, dotyczące startów lotniowych i paralotniowych.
2.9.1. Na starcie winny znajdować się:
a) wiatromierz
b) wskaźnik kierunku wiatru
c) radio o częstotliwości lotniczej
d) samochód dyspozycyjny.
2.9.2.Starty ze szczytu góry Żar mogą być wykonywane na kierunki : N, W, S, oraz od internatu GSS ŻAR
2.9.3. Warunki meteorologiczne:
a) podstawa chmur min. 200 m nad poziom startu
b) widzialność pozioma min 5 km,
c) prędkość wiatru nie większa niż 8 m/s dla paralotni
d) prędkość wiatru nie większa niż 10 m/s dla lotni
2.9.4. Loty szkolne mogą odbywać się spod internatu GSS ŻAR

3. ZASADY ORGANIZACJI I WYKONYWANIA WSPÓLNYCH LOTÓW PARALOTNIOWYCH, LOTNIOWYCH, SZYBOWCOWYCH I SAMOLOTOWYCH - PRZEPISY DODATKOWE

3.0.1. Starty lotni i paralotni mogą odbywać się wyłącznie ze szczytu góry Żar. Dopuszcza się wykonywanie lotów paralotniowych spod internatu GSS ŻAR.
3.0.2. Na starcie lotniowym i paralotniowym musi znajdować się PKL-L. Ponosi on odpowiedzialność za organizację i prowadzenie lotów lotniowych i paralotniowych. Podlega on KL i musi posiadać z nim łączność radiową.
3.0.3. W wyjątkowych przypadkach, jeśli liczba lotni lub paralotni nie przekracza 2 i za zgodą KL, dopuszcza się możliwość wykonywania lotów paralotniowych lub lotniowych bez PKL-L. W takim przypadku jednakże, na starcie paralotniowym lub lotniowym winna znajdować się osoba odpowiedzialna za spełnienie wymogów p.2.8-f.
3.1. Lotnie muszą posiadać czytelne znaki identyfikacyjne.
3.2. Przed rozpoczęciem lotów PKL-L powinien uzgodnić z KL:
a) zestaw zadań postawionych poszczególnym grupom użytkowników przestrzeni powietrznej,
b) przydział stref pilotażowych związanych ze specyfikacją wykonywanych zadań
3.3. Wspólne (bez separacji przestrzennej innej niż jest to określone w PL-2) użytkowanie przestrzeni powietrznej rejonu lotniska GSS ŻAR przez paralotnie, lotnie i szybowce - przewiduje się w przypadku lotów termicznych
3.4. Równoczesne loty żaglowe paralotni, lotni i szybowców mogą być wykonywane wyłącznie przy wiatrach północnych z zachowaniem separacji przestrzennej tj.: lotnie i paralotnie - północny stok Żaru, szybowce - północny stok Jaworzyny
3.5. Dopuszcza się odstępstwo od p.3.4. dotyczącego rejonu lotów żaglowych, przy spełnieniu następujących warunków:
a) została ograniczona liczba paralotni, lotni i szybowców. Ograniczenie to ustala KL, w zależności od sytuacji ruchowej i warunków meteorologicznych.
3.6. Lądowanie lotni/paralotni
3.6.1. Lotnie mogą lądować na lotnisku GSS ŻAR jedynie w przypadku gdy na lotnisku nie są organizowane loty statków powietrznych. Po wylądowaniu lotniarz z lotnią zobowiązany jest do niezwłocznego opuszczenia lotniska.
3.6.2. W przypadku wspólnych lotów lotni, szybowców lub samolotów lądowania lotni odbywać się mogą wyłącznie poza częścią użytkową lotniska, (wyznaczoną znakami granicznymi pola wzlotów) i bez naruszenia przestrzeni, w której odbywają się manewry do lądowania szybowców lub samolotów:
a) na lądowisku dla lotni w rejonie internatu GSS ŻAR,
b) przy wiatrach południowych lub południowo-zachodnich na lądowisku dla lotni na północno-zachodnim (tj. dolnym) skraju pola wzlotów
c) na lądowiskach wymienionych w p.3.8.
d) ponadto KL w porozumieniu z PKL-L może, w zależności od warunków meteorologicznych wyznaczyć inne miejsce do bezpiecznego lądowania lotni.
3.7. Lądowanie paralotni odbywają się na lądowisku dla paralotni w rejonie internatu GSS ŻAR lub na lądowiskach wymienionych w p.3.8.
3.8. W przypadku niedolotu dopuszczalne jest wykorzystanie lądowisk w Kozubniku lub nad brzegiem jeziora w rejonie elektrowni
3.9. Lotniarz i paralotniarz po wylądowaniu poza rejonem wymienionym w p.3.6.2.a, 3.6.2.b zobowiązany jest najszybciej jak to możliwe zgłosić swoje lądowanie osobie nadzorującej loty lotniowe i paralotniowe (PKL-L, KL) osobiście lub telefonicznie.
3.10. Przy wszystkich lotach lotniarze i paralotniarze muszą posiadać system ratowniczy. Nie dotyczy lotów szkoleniowych spod internatu GSS ŻAR

4. LOTY NA LOTNIACH/PARALOTNIACH Z NAPĘDEM:

4.1. Loty na lotniach/paralotniach z napędem mogą odbywać się na zasadach ogólnych określonych przez przepisy PL-25, PL-2, PL-11

5.ODPOWIEDZIALNOŚĆ

5.1. Prawną odpowiedzialność za przestrzeganie obowiązujących przepisów PL-2, PL-25, IWL-L "Tymczasowych zasad wykonywania lotów na paralotniach", Zasad wykonywania lotów na lotniach i paralotniach w GSS ŻAR oraz zaleceń KL, PKL-L lub KL-L ponosi paralotniarz, lotniarz.