Miejsca do latania

Bieszczady

Bezmiechowa - stoki po³udniowe
Bezmiechowa - stoki pó³nocne
Cergowa ko³o Dukli
Dzia³y ko³o Krosna
H³omcza kolo Sanoka
Obarzym
Ustjanowa
Wielki Król - D¼winiacz

Latanie w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Na razie nie zalecam. Nawi±zali¶my (AKL) kontakt z dyrekcj± parku i stra¿nikami. Wydaje mi siê, ze mo¿na próbowaæ tam lataæ, jednak pod warunkiem wcze¶niejszego uzgodnienia ze stra¿nikami i GOPRowcami oraz ¶cis³ego przestrzegania lokalnych przepisów. Warto rozpocz±æ rozmowy wstêpne od drobnego upominku (zupa chmielowa, p³ynne zbo¿e).

Proces o latanie w Parku

Niestety nie mam kontaktu z grup± z Leska i nie znam wyniku sprawy. W Lesku dzia³a kole¿eñski Klub Paralotniowy. Maj± trochê sprzêtu (w tym napêd), ale raczej staraj± siê lataæ w Bezmiechowej lub (niepewne) w okolicy zapory w Myczkowcach. Wyciêli tam nad rzek± (?) kawa³ek polany, z której startuj±. Deniwelacja znikoma, ale stok jest bardzo d³ugi i mo¿na nie¼le po¿aglowac.


Ustjanowa

Osobi¶cie tam nie by³em, ale z opowie¶ci wiem, ze:

- stoki zosta³y w latach 50, 60-tych specjalnie zalesione, a u podnó¿a postawiono zak³ady-tartaki. Chocia¿ mierzi mnie upolitycznianie pewnych spraw, ale w tym przypadku faktycznie chodzi³o o zniszczenie tego szybowiska. Inna sprawa, ze ówczesna granica z Ukraiñsk± RS przebiega³a tylko kilka km od szczytu.

- W ubieg³ym roku w TV ogl±da³em reporta¿ wspomnieniowy o by³ym lataniu w Ustianowej, na zakoñczenie którego wójt (?) Ustianowej deklarowa³ chêæ przywrócenia jednego ze stoków na potrzeby lotniarzy i paralotniarzy.

S±dzê, ¿e jeszcze w tym miesi±cu pojadê zobaczyæ jak to wszystko wygl±da na miejscu.


Bezmiechowa

po³udniowy stok Gór S³onnych

Stok po³udniowy W³asno¶æ Politechniki Rzeszowskiej. Przed lataniem warto poprosiæ o zgodê cz³onków AKL (nie zdarzy³o nam siê jeszcze komu¶ odmówiæ, ale za to osobi¶cie wyprosi³em w ub. r. ze startowiska kilku paralotniarzy - na razie bez komentarza). Mile (:-(0 ) widziane osobiste zwierz±tka, ale nie na starcie!!!

Na razie stok jest s³abo poro¶niêty trawa, po wiosennych pracach niwelacyjnych. Jak wygl±da ten stok, mo¿ecie obejrzeæ w ubieg³orocznym lipcowym (?) numerze PL na stronie ze spisem tre¶ci (szkoda, ze tak PIÊKNE !!! zdjêcie nie wysz³o w kolorze na stronach paralotniowych).

Kierunki startu - podajê w kolejno¶ci przydatno¶ci: po³udnie, po³udniowy zach., po³udniowy- wsch. Jest to jedno, szerokie na jakie¶ 300 m, zbocze. Obecnie, dziêki pracy AKL, pozbawione porastaj±cego go chwastu: dzikiej, czarnej olchy i kolczastych krzewów.

Deniwelacje:

szczyt - stodo³a - >220 m (odleg³o¶æ 1750 m)

szczyt - strza³a szybowcowa = 125 m (odleg³o¶æ 400 m (?))

¶rednia pó³ka - strza³a szybowcowa - ok. 100 m

Poni¿ej ¶redniej pó³ki g³adki stok (w³a¶nie wiosn± zosta³ do koñca zrekultywowany) o du¿ym nachyleniu, ¶wietny do pocz±tkowych lotów (mo¿na odpowiednio regulowaæ wysoko¶æ lotu-startu), a tak¿e do doskonalenia techniki startów. Mo¿na wjechaæ samochodem na szczyt (ale raczej jest to niemile widziane), a generalnie chodzi siê na dryba³kach - ¶wietnie to robi na kondycjê.

Bezmiechowa-po³udnie jest moim zdaniem najlepsz± w Polsce gór± dla pocz±tkuj±cych i ¶rednio zaawansowanych.

Ju¿ sam wymiar l±dowiska ze startowiskiem (1750 na 300-500 m) powoduje, ze w ka¿dej sytuacji mo¿na w ostateczno¶ci polecieæ na krechê (mo¿e to zabrzmi jak herezja, ale my pocz±tkuj±cym mówimy, ze je¿eli spanikuj± w powietrzu to lepiej pu¶ciæ ko³ki, ni¿ za nie chaotycznie ci±gn±æ).

Mo¿liwo¶æ lotów ¿aglowych przy wietrze po³udniowym, po³udniowo-zachodnim powy¿ej 6 m/s (bez termiki). Mo¿liwe s± loty termiczne, ale nawi±zanie kontaktu z termik± zale¿y sporo od szczê¶cia. Latanie na szybowcach (¿agiel, ¿agiel+termika) przy wietrze powy¿ej 7 m/s (max. do 13-15 m/s).

Najlepsze warunki do lotów ¿aglowych zaczynaj± siê z koñcem sierpnia i koñcz± w okolicach listopada.

Mo¿e to lekka przesada (chocia¿ autorytet w tej sprawie, jakim jest Piotr Bobula, tak uwa¿a), ale lata³em w Bezmiechowej na fali. Prze¿ycia z tego lotu opisa³em i chyba wys³a³em na Grupê. Aha, zapomnia³em dodaæ, ze lecia³em wtedy na paralotni.

Widoki s± fantastyczne. Widaæ Jezioro Soliñskie, po³oniny, a nawet, przy dobrej widoczno¶ci - Tatry. Mo¿liwo¶ci lokalowe opisa³em w zaproszeniu na Wielobój Paralotniowy. Wilków i nied¼wiedzi osobi¶cie nie widzia³em (widzia³em tylko ich tropy), ale tej zimy dwa wilki spokojnie zajada³y siê sarn± na przystanku PKS we wsi i nie zwraca³y wiêkszej uwagi na odganiaj±cych je ludzi. ¯mij jest sporo. Padalców, jaszczurek, ptaków drapie¿nych i nie, saren, jeleni - multum. Nie ma chyba fajniejszych przygód, ni¿ lot o poranku nad stadkiem pas±cych siê w krzakach sarenek czy zaj±czków.


Bezmiechowa

stoki pó³nocne

Stok pó³nocny Zalecane posiadanie przy sobie liny. Ostre podchodzenie pod górkê (ale nie ma chyba nic fajniejszego ni¿ zab³±dziæ w ciemnym, poprzecinanym parowami lasem, w¶ród gromad wyposzczonych wilków ;-)))))

Generalnie ¿agiel >5 m/s. Silne kontrasty terenowe. Delikatna do ¶redniej termika pod³o¿a (to chyba tylko moje okre¶lenie na termiczkê do kilkudziesiêciu metrów nad stok, której siê w sumie nie centruje, tylko siê w niej lata ;-)))

Generalnie ;-)) na razie ca³y stok jest silnie zalesiony, ale nie powinno byæ k³opotów z doleceniem do bezpiecznego l±dowiska.

Startowisko 1 tuz spod krzy¿a, ko³o dawnej Szko³y Szybowcowej.

Start b. ³atwy. Lot nad lasem - je¿eli nie ma warunków ¿aglowych, nie powinno siê ryzykowaæ. L±dowanie na ³±kach. Deniwelacja ok. 200 m. Miejsce dla raczej zaawansowanych - trzeba dobrze znaæ osi±gi swojego sprzêtu i kontrolowaæ wysoko¶æ, z której mo¿na przej¶æ nad lasem do l±dowiska.

Kierunki: pó³nocny (sprawdzony), pn-zach. (chyba najciekawszy, ale nie sprawdzony).

Silnie nachylony stok. Tu, zdaje siê, æwiczy³ kiedy¶ Grze¶ Bujanowski.

Startowisko 2 z przecinki do Paszowej.

Deniwelacja ok. 250 m (?). Start w zale¿no¶ci od poziomu, z którego startujemy: trudny, b. trudny, trudnawy. Startuje siê z przecinki przez cale zbocze.

Trudno¶æ polega w wysokich trawach i krzaczkach na startowiskach oraz do¶æ wysokich drzewach po bokach. Szeroko¶æ przecinki ok. 2 glajtów ;-))) Start jest mocno ryzykowny przy bocznych odchy³kach wiatru. W rynnie startowej glajt wychodzi ³atwo, ale tuz po wyj¶ciu nad drzewa dostaje siê boczne podmuchy. Bardzo silnie nachylony stok.

L±dowanie na okolicznych b. rozleg³ych ³±kach.

Uwa¿aæ na poluj±cych my¶liwych. Do glajtów na razie nie strzelaj±, ale jak w ubieg³ym roku przep³oszyli¶my im z powietrza jelenia-rekordzistê (trzy dni i noce na niego wyczekiwali) to byli z lekka #^%*&^&.

Startowisko 3 znad starego lotniska.

O nim wiem najmniej. Znalaz³em je w ub. r. "z lotu ptaka". Jest to b. silnie nachylony stok. Startowisko wymagaj±ce. L±dowisko na przedwojennym lotnisku. Deniwelacja-???. Inne - ???

Z opowie¶ci wiem, ze start i l±dowanie s± przyjemne. Wypróbujê je w tym roku.

UWAGA

1. Od 15-20 sierpnia w Bezmiechowej (stok po³udniowy) bêd± odbywa³y siê loty szybowcowe (stale). W ubieg³ym roku, poza kilkoma nieporozumieniami, by³o wszystko OK. W tym roku s±dzê, ze bêdzie tak samo. Na pytanie szybowników jak bêdzie realizowane prawo drogi w powietrzu powiedzia³em, ze "paralotnie maj± absolutne pierwszeñstwo i nie wolno siê do nich zbli¿aæ" i zosta³o to przyjête ze zrozumieniem.

2. Wszystko jak zwykle jest piêkne pod warunkiem, ze siê trafi z pogod±.

3. Wiêcej szczegó³ów dotycz±cych Bezmiechowej znajduje siê na stronie Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.


Wielki Król - D¼winiacz

(Pasmo ¯ukowa?)

DŸwiniacz Góra, której wspó³w³a¶cicielem jest obecnie ojciec naszego kolegi. Deniwelacja >250 m (?) - wybaczcie, piszê wszystkie dane z pamiêci. Bardzo szeroki, czysty stok (> 500m), zwê¿aj±cy siê u podnó¿a. Bardzo ostry. Mo¿na wybraæ miejsce do startu dla wszystkich kategorii paralotniarzy. Ze wzglêdu na d³ugi szczyt, nie ma obawy (chyba) ze posk³ada przy przewianiu, ja w ka¿dym b±d¼ razie da³em siê przewiaæ kilka razy (szczególnie po nieudanym starcie) i nic siê nie dzia³o. Jedyn± nieprzyjemno¶ci± jest DYSZKA (chyba równie¿ o niej pisa³em w mini opowiadanku), ale kto jej nie widzia³ i nie prze¿y³...


H³omcza kolo Sanoka

Jest tam piêknie!!! Wspania³y widok na zakola Sanu. Blisko do wsi. Blisko do k±pielisk nad Sanem. Ostra góra. Deniwelacja 125 m do klasycznego l±dowiska lub wiêcej jak kto¶ "odpali nad wodê".

Miejsce na piknik i pod namiot.

Wspania³a jazda na ¿aglu >4-5 m/s i termice (w tym roku lata³em tam 3,5 h w jedno popo³udnie na wysoko¶ci 600 m nad start).

Górka dla trochê wiêcej, ni¿ pocz±tkuj±cych (³atwy, a nawet b. ³atwy start i z lekka wymagaj±ce l±dowisko). Dzia³a troszeczkê na psychikê pocz±tkuj±cych - zaraz po starcie ma siê kilkadziesi±t metrów wysoko¶ci.

Przy wiatrach ¿aglowych przy starcie trzeba siê kapkê zaprzeæ nó¿kami i z miejsca idzie siê w górê.

Kierunki: zalecany pó³nocny-wschód. Mniej zalecany - do wschodniego.


Dzia³y ko³o Krosna

(okolice Korczyny)

£atwy start. Trochê wymagaj±ce ³adowisko. ¯agiel >5-6 m/s. Termika. Deniwelacja - ??? tak na oko kilkadziesi±t metrów. Piêkne miejsce. Wspania³e widoki na Krosno i okolice. Uwa¿aæ w porze koszenia traw - niepotrzebne konflikty z rolnikami (po takich niepotrzebnych scysjach odpad³a nam Lutcza).


Cergowa ko³o Dukli

Podobno ¶wietne miejsce o b. du¿ej deniwelacji. G³adki ¿agiel i swobodne przej¶cie na termikê. Stok na pn-wsch.


Obarzym

(przy trasie z Dynowa do Krzemiennej)

Deniwelacja: 80-100 m.

Najlepsze warunki: wiatr wschodni, ale nienajgorzej mo¿e byæ te¿ przy pn-wsch i p³d-wsch. ¯agiel wystêpuje od 3 m/s, za¶ przy 4-5 m/s "szaleñstwo" pewne. Lataæ mo¿na tylko jesieni± lub zim±.

L±dowiska: Szerokie, pewne l±dowiska u podnó¿a. Wymagaj±ce na pó³kach, raczej niemo¿liwe przy wietrze >4 m/s.

Stoki porastaj± pojedyncze drzewa, ale raczej swobodnie mo¿na przelatywaæ nad nimi. U¿yteczna szeroko¶æ stoku w zale¿nosci od si³y wiatru: 2-3 m/s - ok. 150-250 m (sprawdzone), >4 m/s - ok. 500 m (teoria). Wp³yw na zasiêg lotu przy zboczu mo¿e mieæ odchy³ka od kierunku wschodniego. Przypuszczam, ¿e przy 5 m/s mo¿na bêdzie przej¶æ na s±siedni, poro¶niêty lasem stok, a wtedy bêdzie mo¿na latac do 1 km (??!), ale to teoria - na razie nie sprawdzona. W dole dolina Sanu i stawy rybne.

Dojazd: autobusem PKS pod sam stok.


Wiesiek
wbielak@prz.rzeszow.pl