Miejsca do latania

Łysiec

Położenie: Kotlina Kłodzka, koło Nw. Gierałtowa (okolice Stronia Śląskiego)

Rodzaje lotów: zloty, żagiel, termika

Wymagane umiejętności: L+

Opis: Góra znajduje się naprzeciwko Czarnej Góry. Ma ponad 400 metrów deniwelacji (różne waria różnie pokazują - Trójkąt Bermudzki, czy co?).

Startowisko W. Jak sama nazwa wskazuje, czubek jest łysy (no, prawie), co umożliwia starty przy dużych odchyłkach, ale bez nadziei na żagiel. Miejsce raczej tylko na jedno skrzydło. Mało miejsca na rozbieg (ok. 5 m), potem jest stromo. Jeśli na krawędzi skrzydło nie jest nad głową, należy przerwać start. Potem nie ma jak wyhamować i można sobie zrobić krzywdę (punkt widzenia L-kowicza). Klasykiem bardzo ciężko wystartować.

Lądowiska są cztery:

  1. Nieużytki na wprost startowiska.
  2. Łąka koło "Raju pstrąga" (głupia nazwa; jaki raj? tam się morduje te ryby :) na której często pasą się krowy (to jest najlepsze, ale te krowy lubią glajty).
  3. Nieużytki za "Rajem...".
  4. Awaryjne koło leśniczówki (polanka w lesie) jakby bardzo dusiło, ale ciężko na niej wylądować (podobno nosi jak diabli).

Dojazd: Tak jak na Czarną Górę (wersja przez Stronie Śląskie). W Stroniu odbijamy w lewo na Bielice. Za tabliczką z napisem Goszów skręcamy w prawo. Dalej przez mostek i prosto. Samochód zostawić należy na parkingu pod "Rajem pstrąga". Po zaparkowaniu wracamy kawałek i idziemy w prawo polną drogą. Po 20 minutach dochodzimy do leśniczówki. Dalej mamy dwa wyjścia:

  1. Idziemy dalej. Jest kilka dróg. Ja chodzę skrótem, który ciężko opisać, ale spróbuję, co mi tam. Mijamy leśniczówkę. Po 10 minutach dochodzimy do skrzyżowania. Za skrzyżowaniem jest zakręt. Za nim szukamy po prawej stronie, tuż przy drodze, kamienia (dość dużych rozmiarów). Koło niego widać ścieżkę. Idziemy nią. Po jakimś czasie ścieżka się rozmywa. Należy iść prosto pod górę. Po dojściu do poprzecznej ścieżki skręcamy w prawo. Dalej prosto. Po dojściu do miejsca, gdzie drzewa się przerzedzają i widać Czarną Górę, idziemy w lewo, prosto pod górę. Po dojściu na szczyt problemów ze zlokalizowaniem startowiska nie ma. Łączny czas podejścia na piechotę 60-90 minut. Dużo zależy od kondycji.
  2. Pukamy do leśniczówki i tam zasięgamy języka.

Zaplecze: W zasadzie takie samo, jak dla Czarnej Góry. Noclegów w okolicy dużo. Wyżywienie w Stroniu.

Artur Mikołajczyk
dlugie_pioro@poczta.pop.pl