Opis łączenia się z grupą

pl.rec.paralotnie


Istnieją dwa sposoby korzystania z zasobów Grupy: lista e-mailowa lub grupa Usenet.

Lista e-mailowa paralotnie@sunsite.icm.edu.pl

Wszystkie wiadomości docierają do skrzynki pocztowej użytkownika tak samo, jak zwykła poczta. Korzystanie z listy wymaga posiadania jedynie dowolnego programu pocztowego. Wobec rosnącej popularności przeglądarek grup usenetowych (newsgroups) jest to obecnie rzadziej stosowany sposób.

Aby zasubskrybować listę wystarczy wysłać na adres majordomo@sunsite.icm.edu.pl e-mail o treści subscribe paralotnie, pozostawiając pole tematu (subject) puste. Własne wiadomości na grupę należy wysyłać na adres paralotnie@sunsite.icm.edu.pl. Aby wysłać wiadomość, nie musisz subskrybować listy - jest to konieczne tylko do otrzymywania wiadomości z niej.

Aby wypisać się z listy należy na adres majordomo@sunsite.icm.edu.pl wysłać e-mail o treści unsubscribe paralotnie z pustym polem tematu. UWAGA: W niektórych przypadkach ten sposób nie skutkuje, co jest dużą wadą listy e-mailowej. Webmaster informuje, że nie zajmuje się administracją serwerami i nie jest w stanie pomóc w takiej sytuacji - należy zwrócić się do administratora własnego konta mailowego.

Grupa Usenet (newsgroup) pl.rec.paralotnie

Ten sposób jest wygodniejszy w użyciu, ponieważ wiadomości z grupy nie mieszają się ze zwykłą pocztą, istnieje możliwość przejrzenia tematów wiadomości przed ich ściągnięciem i wybór tylko niektórych wiadomości do ściągnięcia. Serwery news przechowują stare wiadomości (do kilku miesięcy wstecz), co daje możliwość zapoznania się z wypowiedziami sprzed momentu zapisania się do Grupy. Wymagane jest posiadanie przeglądarki news (moduły takie posiadają MS Internet Explorer oraz Netscape Communicator, istnieją także wyspecjalizowane narzędzia tego typu) oraz skonfigurowanie jej do pracy z odpowiednim serwerem news.

Na terenie całej Polski dostępny jest serwer news.tpi.pl, jednak często lepsze efekty może dać korzystanie z innego. Zalecane jest korzystanie z serwera położonego jak najbliższej komputera odbiorcy. Niektóre serwery odrzucają użytkowników spoza swojego zasięgu. Grupa pl.rec.paralotnie dostępna jest na następujących serwerach:

Jeśli znasz inne serwery obsługujące grupę pl.rec.paralotnie, napisz o tym do webmastera!


Archiwum Grupy pl.rec.paralotnie

Jeśli chcesz zapoznać się z treścią wiadomości wysyłanych do Grupy, możesz to zrobić korzystając z archiwum mieszczącego się na stronach WWW pod adresami:

http://webnews.security.net.pl/
lub
http://www.com.pl/

Jest to najprostszy sposób, ale na co dzień raczej mało wygodny - polecam go tylko do pierwszego kontaktu z Grupą. Aby wejść w codzienny, roboczy związek z Grupowiczami, proponuję jeden ze sposobów opisanych wyżej.


Zanim weźmiesz czynny udział w życiu Grupy, zapoznaj się z Netykietą!
 1. Zachowaj spokój
 2. Grupa to nie miejsce na dawanie upustu swoim animozjom. Od tego są listy prywatne.
 3. Pisz wyłącznie na temat
 4. Pisz w kodzie ISO-8859-2 lub nie używaj polskich liter
 5. Twoja sygnaturka nie powinna przekraczać 4 linii.
 6. Nie doklejaj do listu żadnych binarnych śmieci (np. v-card)
 7. Nie wysyłaj żadnych plików binarnych (np. jpg, gif, mpeg, doc...)
 8. Nie pisz w HTMLu!!! Wpędzasz modemowców w koszty. Przestaną Cię lubić.
 9. Testy wysyłaj tylko na grupę pl.test
 10. Nie cytuj całych postów. Cytuj tylko te fragmenty na które bezpośrednio odpowiadasz.
 11. W żadnym wypadku nie cytuj sygnaturek.
 12. Długość linii w liście nie powinna przekraczać 72 znaków.
 13. Dopuszczalne są ogłoszenia typu sprzedam, kupię paralotnie, samolot i inny sprzęt paralotniarski, lotniczy i kosmiczny
 14. W listach podawaj swój adres e-mail oraz podpisuj je imieniem i nazwiskiem. Na anonimy w zasadzie nie odpowiadamy.
 15. Nie czyń tego co byłoby niemiłe i dla Ciebie.