Różności


Brauniger Name Generator

Program do wpisywania nazwiska do wariometrów Brauniger IQ Competition. Wpisanie nazwiska w programie generuje ciąg liczb, które należy wpisać do pamięci wariometru. Autorem programu jest Jakub Klawiter.

Brauniger Name Generator - 497 kB


Wulkany Araukanii

Dzięki uprzejmości Grzegorza Gaja, autora filmu "Wulkany Araukanii", wyemitowanego przez TVP2 we wtorek, 3 października 2000 r., prezentujemy 100 zdjęć z wyprawy do Chile.


Loga do telefonów

Maciek Dudek opracował loga, możliwe do załadowania do telefonów Nokia serii 51xx, 61xx, 7110, 8810. Pliki NGG są dostępne pod ilustracjami. Opis ładowania ich do telefonu znajduje się tutaj.


Muzyka paralotniowa

Zamieszczone poniżej utwory zostały skomponowane przez Tomasza Bonarowskiego. Autor napisał o nich:

Muzykę do numeru Oh Cyon napisałem wykorzystując głowę i następujący sprzęt: IBM PC + karty: SB16+Yamaha DB50XG, TB Pinnacle i SB 32 + 2 MB RAM, Roland D10 (jako klawiatura) oraz wiele różnych programów muzycznych, mniej lub bardziej "zawodowych".
Piosenka jest w stylu "HipHop" z mocno "dudniącym", często nieczytelnym (oczywiście zabieg celowy :) basem.
Słowa piosenki zostały zaczerpnięte z naszych (Trójmiejskich) wypraw paralotniowych. Jak słychać po słowach, były to przede wszystkim wycieczki na holowanie do Konarzyn (tam odbyły się tegoroczne Lotniowe MP).
Tytuł zostal zaczerpnięty z początku piosenki, który jest puszczonym od tyłu fragmentem refrenu, który układa się zgrabnie (?) w slowa Oh Cyon (ciekawe, ktory to fragment, heh?).
Głównym "wokalistą" refrenu jest nasz kolega Józef, emerytowany wojskowy (stąd taaaki głos!), który "śpiewal je" podczas lotu z kamerą umocowaną na kasku podczas przedostatnich zawodów w Zakopanem (loty żaglowe na Czarnej Górze).

Ale wali to druga piosenka z cyklu paralotniowych. Tym razem utrzymana w jesiennym klimacie, smutnym przede wszystkim z powodu kiepskiej (czyt. nielotnej) pogody i takowego nastroju autora.
W numerze tym udało mi się "zatrudnić" gwiazdę - Romana Rocławskiego, wielokrotnego lotniowego Mistrza Polski - który "śpiewa" fragment: "...cierpliwosci Tomek, wsłuchaj się w skrzydło...". Mieć takiego nauczyciela i mistrza....
Piosenkę Ale wali dedykuję mojemu kumplowi Lirojowi.

Do słuchania piosenek konieczny jest odtwarzacz plików MP3 - najpopularniejszym z nich jest WinAmp.

Oh Cyon - 2673 kB + tekst
Ale wali - 3591 kB + tekst


Filmy

Film nakręcony w podczas Pikniku w Kostrzynie przez Wieśka Florka. Inne filmy można ściągnąć z jego strony

Telewizja DSF pokazała ciekawą figurę wykonywaną na dwóch paralotniach. Nie próbujcie tego w domu! Film nadesłał Marek Sadowski.

Fragmenty programu TVP2 "Apetyt na zdrowie" z 20 czerwca 1998, nadesłane przez Przemysława Kurzawę:

 1. Starty na holu: Tamary (ze znakomitą oprawą dźwiękową) i tandemu (w żółtym kasku - Andrzej Subocz, w niebieskim - mali). O wyciągarce opowiada Piotr Babiak;
 2. Wywiad z Januardem Wojtakiem (Jarym) oraz "impresja paralotniowa";
 3. Wywiad z Andrzejem Suboczem na temat varia i wariatów oraz holowanie za samochodem widziane okiem pilota;
 4. Wywiad z Tamarą Dudek oraz holowanie za samochodem i lot widziane okiem pilota;
 5. Wywiad Ryszardem Żygadło na temat latania z napędem;
 6. Laszowanie operatora.

Lądowanie paralotni na balonie - fragment "Teleexpressu" z 12 października 1999 r. Film nadesłał Przemysław Kurzawa.

Przestroga - nie należy zbyt wcześnie przypinać się do holu! Film nadesłał Zbigniew Domaradzki.

Lądowanie na drzewie tuż po starcie z klifu. Film nakręcił i nadesłał Mariusz Matuszek.

Filmy z życia ekipy trójmiejskiej, wykonane, nadesłane i opatrzone komentarzem przez Marka Pietrachę:

 1. Słynny tandem. Sceny te umieścil Bonar w swoim teledysku. Ten w białym kasku to mali, po ziemi ciorany jest Piotrek Babiak. Asystuje suka Piotrka, Olza, która zdechła już ze starości;
 2. Na Notosie leci znany pilot i instruktor z Gdyni. Podobnie wyglądały następne dwa starty. Nie tyle było to efektem błędu, co niedociążenia skrzydła. Lataliśmy wtedy przy mrozie 23 stopnie;
 3. Tomek Luliński próbuje wystartować z plaży klifu w Chłapowie. Zakończyło się to pierwszą jego wizytą u chirurga;
 4. Pilotem doświadczalnym jest mali. Z 400 m holu, przeleciał na wstecznym biegu 4 km;
 5. Znowu mali - próba wyholowania się za motorówką. Niestety niepowodzenie, gdyż silnik "holownika" miał za małą moc. Po tym pierwszym razie mali bardzo profesjonalnie połozył skrzydło na plaży. Za drugim razem wyciągnął glajtem, jak siecią, ok. 20 kg glonów. Więcej takich prób nie robiliśmy. Miejsce akcji - Jez. Żarnowieckie.

"Paka" - film z akcji rzucania zapasów na linie, nadesłany przez Konciarza.


Dodatki do Windows 95/98

Ekrany Windows 98 - po zachowaniu w podanych katalogach zastępują znane ilustracje pojawiające się przy starcie i wyłączaniu systemu. Przygotowane są w wersji dla Windows 98, ale dają się wykorzystać także w Windows 95. Wykorzystano zdjęcia z pikniku w Kostrzynie.

logo.sys logo.sys - 127 kB
Ekran startowy
Zachować w katalogu C:\
logow.sys logow.sys - 127 kB
Ekran "Zamykanie systemu Windows"
Zachować w katalogu C:\Windows\

Kursory myszy - po zachowaniu w dowolnym katalogu można zastąpić nimi domyślne kursory Windows. Po wejściu do "Panelu Sterowania" i otwarciu ekranu "Mysz" należy przejść na kartę "Wskaźniki", wybrać zastępowany kursor i klawiszem "Przeglądaj..." wskazać nowy kursor.

paralotnia1.ani paralotnia1.ani - 19 kB
Zastępuje "klepsydrę"
Kursor autorstwa Daniela Zuppingera ze Szwajcarii nadesłał Pararobert. Zob. też http://www.softtoys.com
paralotnia2.ani paralotnia2.ani - 57 kB
Zastępuje "klepsydrę"
Kursor nadesłał Ryszard Lutosławski


Symulatory

HangSim - symulator lotni, paralotni i szybowca. Umożliwia loty żaglowe i termiczne. Wersja demo ma ograniczenie czasu lotu. Więcej informacji: http://www.hangsim.com/.

HangSim demo - 12292 kB

SFS(PC) The Soaring Simulator - symulator szybowca. Umożliwia loty termiczne, wraz z przelotami i fotografowaniem punktów zwrotnych. Wersja demo zawiera tylko jeden szybowiec (Ka-8), jedną scenerię, umożliwia start wyłącznie za wyciągarką i co kilka minut włącza komunikat o konieczności rejestracji. W wersji pełnej także szybowce Ls-1f, SB-10 i ASW-27. Opłata rejestracyjna: 50 USD lub 79 DM. Autorzy: Detlev Schwetzler i Uwe Milde. E-mail: umilde@aol.com, geewiz@wwnet.com. Adres WWW: http://members.aol.com/UMilde/sfs.htm.

SFS(PC) The Soaring Simulator 2.5 - ZIP 1225 kB
SFS(PC) The Soaring Simulator 3.01 - ZIP 1264 kB

High Adventure - prosta gra-symulator lotni. Wizualizacja z góry, z boku i z tyłu. Umożliwia lot termiczny i żaglowy. Wersja demo na ograniczony czas lotu. Autor: Rob McKenzie. E-mail: highadv@eee.org.

High Adventure 2.32 - ZIP 70 kB

Termola - prosta gra-symulator paralotni. Wizualizacja z góry. Umożliwia lot termiczny na odcinku 5 km - celem gry jest pokonanie go w czasie poniżej 20 minut. Freeware.

Termola - 56 kB


Kurs meteorologii

Znany ze stron WWW kurs meteorologii Ryszarda Lutosławskiego został przekształcony do formy zeszytu przez Mariusza Matuszka i jest dostępny tutaj w postaci pliku postscriptowego (PS) lub tutaj w postaci pliku Adobe Acrobat (PDF). W razie problemów z otwarciem wersji postscriptowej należy użyć przeglądarki GhostScript, której wersja pod Windows znajduje się tutaj lub tutaj.

Kurs meteorologii (Postscript) - ZIP 2991 kB
Kurs meteorologii (Adobe Acrobat) - ZIP 2562 kB

GhostScript - przeglądarka plików PS
Należy ściagnąć wszystkie cztery pliki!
Serwer
gsv25w32.zip - 573 kB Infinity Sunsite
gs510ini.zip - 804 kB Infinity Sunsite
gs510w32.zip - 555 kB Infinity Sunsite
gs510fn1.zip - 1142 kB Infinity Sunsite
Instalacja GhostScripta: Wszystkie pliki ZIP umieścić we wspólnym katalogu, rozpakować plik gsv25w32.zip i uruchomić plik setup.exe.