Sprzęt do latania

Renschler SOL-5

Wariometr i uchwyt Producent: Renschler Instruments, Niemcy
Nazwa: SOL-5
Rodzaj: Wariometr

Wariometry firmy Renschler mają tą ciekawą cechę, że są zasilane bateriami słonecznymi, poprzez kondensator magazynujący nadmiar energii. Dodatkowo są wyposażone w baterie litowe (jak do zegarków) do podtrzymania pamięci i na wypadek, gdyby baterie słoneczne nie wystarczały do pracy.

W praktyce niedobór mocy podczas lotu może nastąpić jedynie w czasie dłuższego żagla przy wietrze w północy, gdyż wtedy wariometr jest w cieniu pilota. Tak więc jest on samowystarczalny i nie trzeba mu kupować baterii.

Urządzenie ma trzy wysokościomierze: dwa "ustawialne" i jeden zerujący się po przełączeniu się na niego (według instrukcji - przydatne w słabych noszeniach). Poza tym wariometr (+/- 20 m/s), uśredniacz (1-99 sek), data, godzina, temperatura, czas lotu, prędkość i wskaźnik naładowania kondensatora.

Stoper włącza się automatycznie po przekroczeniu 15 metrów (w górę lub w dół). Natomiast całe urządzenie wyłącza się samo po 10 minutach, o ile nie zmieni się wysokość o co najmniej 15 m albo nie zostanie naciśnięty jakikolwiek przycisk. Trzeba o tym pamiętać latając na klifie.

Mój egzemplarz, SOL-5, ma gniazdo speed-sondy i RS-232. Złącze RS, oprócz standardowych funkcji, może też służyć do szybkiego naładowania kondensatora zasilającego. Przyrząd ma pamięć na 100 lotów. Zapamiętuje wysokość maksymalną, minimalną i startu (dokładniej: włączenia stopera), min. i max. temperaturę, max. prędkość, datę, godzinę startu i lądowania, czas lotu. Lepsze modele mają barograf i możliwość współpracy z GPS-em.

Wariometr trzyma się od spodu na sporym rzepie, oprócz tego ma sznurek do przyczepienia do karabinka na wypadek urwania rzepa. Do tego firmowa taśma na nogę z drugą częścią rzepa. Ma to taką wadę, że jest trochę zabawy przy zakładaniu i zdejmowaniu. Ja przyszyłem kawałek rzepa do taśmy udowej w uprzęży, a sznurek przyczepiłem do kółka za klamrą. Dzięki temu mogę zdjąć uprząż razem z wariometrem.

Karol Szklarski
kszklars@manta.univ.gda.pl

Dodatek

Kabel komputer-wariometr

Bierzemy dwa złącza DB9, żeńskie dla komputera i męskie dla wariometru, oraz stabilizator napięcia 7805. Łączymy to wszystko jak na schemacie. Jeżeli na wyjściu komputera masz 5V (niektóre mają 12V), możesz zamiast stabilizatora wstawić zwykłą diodę. Dioda jest konieczna, ponieważ początkowo pin 4 RS-232 ma -5V (lub -12V). Dodatnie napięcie pojawia się dopiero po próbie skorzystania z portu (np. przez firmowy program Renschlera) i dopiero wtedy wariometr zaczyna się ładować.

Schemat

Wariometr ma możliwość podłączenia zewnętrznej słuchawki. To może być przydatne przy lataniu z napędem. Należy ją podłączyć do pinów 6 i 8. Słuchawka powinna mieć możliwie wysoki opór aby nie obciążać wariometru.

Dla posiadaczy starszych komputerów opis przejściówki DB9 - DB25:

DB9DB25
CD18
RD23
TD32
DTR420
GND57
DSR66
RTS74
CTS85
RI922

Karol Szklarski
kszklars@manta.univ.gda.pl