Miejsca do latania

Jatki (Mieroszów)

Mieroszów
Górka / Zdjęcie: Andrzej Binkowski

Nazwa Jatki pochodzi od pasma górskiego, na którym znajduje się startowisko. Nie zna jej 95% latających tam paralotniarzy, bo używa się potocznej nazwy Mieroszów, od miasta leżącego nieopodal. Sama górka jest niespotykanym fenomenem - jej deniwelacja nie starczy nawet mało wybrednemu dziecku na zjazd na sankach (ok. 30 m). Osiągnięty tu rekord wysokości padł w roku 1998 i wynosi prawie 1500 metrów nad poziom startu. Również tu miało początek wiele przelotów, z których najdalszy skończył się w odległości ponad 20 km od zbocza. Najdłuższy lot żaglowy miał miejsce w 1996 roku i wynosi ponad 3 godziny, a należy do Ćpuna (to ksywka, a nie hobby). Cała tajemnica polega na tym, że "za Niemca" było tu szybowisko, a "oni" mieli nosa do lokalizacji swoich szkół latania. Miejsce to charakteryzuje się dużym równym przedpolem kontrastowym termicznie, delikatnie wznoszącym się przez kilkaset metrów i zakończonym górką z leśną ścianą, na której występuje przy wietrze 4 m/s wydmuch do góry pomagający w zaczepieniu się na żagiel, a po wypracowaniu wysokości można nawiązać kontakt z termiką. Teren górki wraz z przedpolem jest dzierżawiony przez Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej.

W Mieroszowie lata się najlepiej przy wietrze południowym z lekką odchyłką zachodnią - 210o. Użyteczne kierunki wiatrów zawierają się w zakresie od 180o do 240o. Różnica pomiędzy startem a lądowiskiem wynosi około 30 metrów. Przy lataniu należy uważać, bo 1000 metrów od startowiska na wschód znajduje się granica Polsko-Czeska i przekraczanie jej w powietrzu jest niewskazane, chyba że z podczepioną skrzynką na piwo (pustą oczywiście). Na górce wymagane są podstawowe umiejętności. Jest bardzo dobra do szkolenia. Ale UWAGA!!! Wielu ze względu na małą deniwelację górki lekceważy ją startując na zawietrznej, z bocznym wiatrem lub przy wiejącym wietrze ponad 8 m/s. Przez to już zrezygnowali z latania na bardzo długo. Nie należy myśleć, że jak górka jest mała, to nic pilotowi nie grozi! Nie piszę tego w celu postrachu, ani miejsce to nie jest nadzwyczajnie niebezpieczne. Jest tu naprawdę OK., lecz górkę tą traktujmy jak prawdziwą, dużą górę.

Startowisko
Startowisko / Zdjęcie: Balbina Kasperkowiak

Teraz startowisko. Jest jedno, duże i szerokie. W jednej chwili na starcie może być rozłożonych ponad pięć skrzydeł. Również z lądowaniem nie ma problemu - do dyspozycji jest łąka, która w przyszłości według planów ma być zaadaptowana jako trawiaste lotnisko.

Całkiem osobna sprawą jest wejście na żagiel. Jest ono nieco trudniejsze niż na większości stoków. Prosta recepta: przy sile wiatru powyżej 4 m/s należy zaraz po starcie "przykleić" się do ściany lasu po prawej stronie i lecieć bardzo blisko niej aż do ostatniej brzozy. Na jej wysokości wykonać ciasny zwrot i podążać nad startowisko możliwie blisko krawędzi lasu, a nawet gdy jest odpowiednia wysokość to wejść nad las. Przy odrobinie praktyki już przy pierwszym powrocie nad start można uzyskać przewyższenie ponad 30 metrów. Dalej postępować już jak na każdej innej górze. Należy wspomnieć, że wysokość całego tego pasma górskiego wynosi ok. 130 metrów.

Mapa

Dojazd: Dojazd na górkę może być dwojaki. Przy dojeździe do Mieroszowa od strony Wałbrzycha znajduje się stacja benzynowa CPN. Na niej można zostawić auto i udać się zaznaczoną na mapie ścieżką równolegle do krawędzi lasu w górę. Po piętnastu minutach spaceru jesteśmy już na starcie, który oznaczony jest białą tablicą. Dojście od CPN zalecane jest wtedy, gdy przez ostatnie dni mocno padało, gdyż po polnej drodze, którą poniżej opiszę, ciężko jest przejechać i bardzo łatwo się zakopać. Drugi sposób dojazdu to dotarcie na samo lądowisko. W tym celu wjeżdżamy do Mieroszowa. Zaraz za przejazdem kolejowym skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Dalej będzie skrzyżowanie, które należy przejechać prosto (skręcając w prawo dotrzemy do hotelu). Droga prowadzi teraz pod mostem kolejowym, za którym skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Dalej wybieramy prowadzącą w prawo szutrówkę i nią docieramy do samego parkingu znajdującego się obok lądowiska.

W Mieroszowie koło stacji PKP znajduje się również przystanek PKS. Tak więc jeżeli wysiądziesz z pociągu lub autobusu to udaj się drogą w kierunku jazdy, aż dotrzesz do opisanego powyżej kolejowego mostu. Do Mieroszowa dojazd pociągiem międzynarodowym relacji Wałbrzych Miasto - Mezimesti CZ. Odjazd z Wałbrzycha Miasto codziennie o godzinie 8:22.

Piotr Blachnik
paralotnie@poczta.onet.pl

Góry Wałbrzyskie
Chełmiec Dzikowiec Bukowiec Rybnica Leśna
(Andrzejówka)
Jatki
(Mieroszów)
Zaplecze socjalne Pogoda